Köln Kişilik Analizi Hizmetleri

Pek çok kişilik kuramları olsa da, ilk adım kişiliğin terimiyle tam olarak ne demek olduğunu anlamaktır. Kişilik sözcüğü, farklı rolleri yansıtmak ya da kimliklerini gizlemek için sanatçıların giydiği tiyatro maskesine atıfta bulunan Latince sözcüğü personadan gelmektedir.

Kısa bir tanım, kişiliğin kişiyi benzersiz kılan düşünce, duygu ve davranışların karakteristik kalıplarından oluşmasıdır. Buna ek olarak, kişiliğin içinde kişilik oluşur ve yaşam boyunca oldukça tutarlı kalır.

Kişiliğin gelişiminde ve ifadesinde rol oynayabilecek çevresel faktörler, ebeveynlik ve kültür gibi şeyleri içerir. Çocukların yetiştirilmesi, farklı kültürlerin normları ve beklentilerinin yanı sıra bakım verenlerin bireysel kişiliklerine ve ebeveynlik tarzlarına da bağlı olabilir.

Bileşenler

Peki tam olarak bir kişiliği oluşturan şey nedir? Yukarıdaki tanımlarda açıklandığı gibi, düşünce ve duygu özelliklerinin ve özelliklerinin önemli rol oynamasını beklersiniz. Kişiliğin diğer temel özelliklerinden bazıları şunlardır:

Tutarlılık: Genel olarak davranışlara tanınabilir bir düzen ve düzenlilik vardır. Esasen, insanlar çeşitli durumlarda aynı ya da benzer yollarla hareket ederler.

Psikolojik ve fizyolojik: Kişilik psikolojik bir yapıdır, ancak araştırmalar biyolojik süreçler ve ihtiyaçların da etkilendiğini göstermektedir.

Davranışları ve eylemleri etkiler: Kişilik sadece çevremizdeki hareket ve tepkileri etkilemez; aynı zamanda belirli şekillerde hareket etmemize neden olur.

Çoklu ifadeler: Kişilik sadece davranıştan daha fazlası ile görüntülenir. Düşüncelerimizde, duygularımızda, yakın ilişkilerimizde ve diğer sosyal etkileşimlerimizde de görülebilir.

Psikoloji Uygulamaları

Kişiliğe ilişkin araştırma, kişiliğin yaşamın seyri boyunca nasıl geliştiği ve değiştiği konusunda etkileyici bilgiler verebilir. Bu araştırma, gerçek dünyada önemli pratik uygulamalara da sahip olabilir.

Örneğin, kişilik değerlendirmeleri genellikle insanların kendileri ve kendine özgü güçlü yönleri, zayıf yönleri ve tercihleri ​​hakkında daha fazla şey öğrenmelerine yardımcı olmak için kullanılır. Bazı değerlendirmeler, insanların dışadönüklük, vicdan sahibi olma ya da açıklık gibi yüksek olup olmadığı gibi belirli özelliklerde nasıl sıralandıklarına bakabilir. Diğer değerlendirmeler, kişiliğin belirli yönlerinin gelişim seyrinde nasıl değiştiğini ölçebilir. Bu kişilik değerlendirmeleri, insanların hangi mesleklerden zevk aldıklarını, belirli iş rollerinde ne kadar iyi performans gösterebileceklerini veya bir psikoterapi şeklinin ne kadar etkili olduğunu belirlemelerine yardımcı olmak için de kullanılabilir. Siz de kişiliğinizi merak ediyor musunuz? O zaman uzmanlardan yorum almak için uzakta bile olsanız Köln kişilik analizi hizmetleri sizler için yardımcı olabilir.

Yorum yapın

Takip Et!
Sosyal medya hesaplarımdan beni takip ederek gelişmelerden ve yaklaşan etkinliklerden haberdar olabilirsiniz.

celalettin salih dost instagramcelalettin salih dost facebookcelalettin salih dost twitter

 

Şu anda mesai saatleri dışındayız. Çalışma saatlerimiz, haftaiçi 10:30 - 17:30 arasıdır.
Wir sind jetzt Außer halb der Geschäftszeiten. Unsere Geschäftszeiten sind Werktags von 10:30 bis 17:30
+ +
WhatsApp chat