MÜNİH KİŞİLİK ANALİZİ

Kişilik, bireylerin çocukluk çağından itibaren gelişmekte olduğu ve birçok unsuru içerisinde barındıran karmaşık bir yapıdır. Bireyi diğer bireylerden ayıran kişilik, mizaç ve huy farkındalığı olarak da tanımlanır. Kişilik analizi, kişilik gelişiminde genetik, çevresel ve sosyal birçok faktör bir arada etkili olmaktadır. Yani yalnızca tek bir etkene bağlı olarak oluşmaz. Bu nedenle kişiliği analizi etmek için geliştirilen kişilik analizleri bu zengin ve karmaşık yapıyı doğru analiz edebilecek yetkinlikte olanlar ile birlikte yapılması gerekir.

Bireylerin kişilik özellikleri çok erken yaşta başlar. Hatta bireyler genetik olarak da bazı özelliklerini ebeveynlerinden alırlar ve çevrenin etkisiyle bu özellikler gelip ortaya çıkar. Birey, çevresinin de katkılarıyla bu özelliklerini geliştirebilir veya körleştirebilir.

Kişilik analizleri kurumlarında, eleman alırken neleri yapabileceğini, neleri yapamayacağını ön görerek adaylara bir takım test ya da mülakat uygulanır. Aslında kişinin giyimi, olaylara bakışı, konuşması, hal ve hareketleri kişinin karakteristik özellikleri hakkında bilgi veren gizli bir ögeleri oluşturur. Kurum ve kuruluşlar, bireylerin özelliklerini ölçebilmek için bir sürü envanter geliştirmiş ve bunları uygulamaya koymuştur.

Kişilik analizi yapmanın kuralları;

 • Beden dili haritasını çıkarmak
 • Tepki ölçmek
 • Gözlemlemek
 • Araştırmak
 • Derecelendirme
 • Testler
 • Duygular

 

Kişilik analizlerinin aslında çocuk yaşta yapılması gerekir ki çocuğun gelecek yaşamı için kullanılabilsin.

Uzaktan olarak alınan kişilik analizlerinde;

Kişilik analizlerini bireyler uzaktan eğitim ile serbest zamanlı olarak alabilirler.  Yani eğitime başladığınız tarihten itibaren gün içerisinde istenilen zamanda sisteme giriş yaparak eğitimi durdurulabilir, devam edilebilir ve tamamlanabilir. Bu eğitimde;

 

 • Kişiliği yakından tanımanın araçları yani kişilik envanterleri, diğer ölçüm araçları, mülakat ve değerlendirme merkezi uygulamalarını
 • Kişilik nereye kadar devamlıdır, değişime açıklığı nedir,
 • Hangi kişilik özellikleri hangi meslek gruplarıyla daha uyumlu şekildedir,
 • Hangi sorular kişiliği daha yakından tanımaya ve durumsal oluşabilecek davranışları anlamaya yardımcı olur gibi konular tecrübe edinilir.

 

 

Anahtar Kelimeler: Kişilik analizi, uzaktan eğitim

Yorum yapın

Takip Et!
Sosyal medya hesaplarımdan beni takip ederek gelişmelerden ve yaklaşan etkinliklerden haberdar olabilirsiniz.

celalettin salih dost instagramcelalettin salih dost facebookcelalettin salih dost twitter

 

Şu anda mesai saatleri dışındayız. Çalışma saatlerimiz, haftaiçi 10:30 - 17:30 arasıdır.
Wir sind jetzt Außer halb der Geschäftszeiten. Unsere Geschäftszeiten sind Werktags von 10:30 bis 17:30
+ +
WhatsApp chat