MÜNİH İŞ HAYATI ANALİZİ

İş hayatı analizi nedir?; belirli bir işin en küçük parçaları ile ayrıntılı şekilde tanımlanıp incelenmesi sürecini ele alır. İşletmelerin bünyelerinde yer alan ve birbirlerinden farklı tüm işlerle alakalı bilgilerin toplanması, daha sonra da bu bilgilerin değerlendirilmesi ve bilgilerin örgütlenmesidir.

 

İş analizi teknik bir konu ile alakalı olmasından kaynaklı olarak iş analizi yapan kişilerin belirli bir bilgi birikimi ve iş deneyimine sahip olması gerekmektedir. İş analizi yapan kişiler iş analisti olarak adlandırılmaktadır.

 

İş analizinde işi yapan kişiler personeli değil sadece işin kendisi analiz ederler. İş analisti, işi kimin yaptığına ve nasıl yapması gerektiğine karışmaz sadece işin nasıl yapıldığını dikkate alır. İş analisti bir işi yapmakta olan personelden ve personelin amirlerinden gözlem, mülakat, anket gibi yollarla edindiği bilgileri bir araya toplayıp kendi uzmanlık alanı ile de birleştirip analiz eder.

 

Herkesin hayatında çalışma hayatı denen bir kavram vardır. Ve kişilerde karşılaşılan olaylar, insanlar, alışkanlık edinilen davranış biçimler falan derken hassas bir denge oluşmaktadır. İş yaşam döngüsü, bir işin ilerlemesi ve zaman içerisinde oluşan aşamalarıdır. Yaygın olarak da beş aşamaya bölünür:

  • Fırlatma,
  • Büyüme,
  • Sarsılma,
  • Olgunluk
  • Ve son olarak düşüş.

Bu döngü, zaman olarak yatay eksenli bir grafikte ve dolar veya çeşitli finansal metrikler olarak dikey eksende gösterilmektedir.

UZAKTAN ONLİNE İŞ HAYATI ANALİZİ;

İş analizleri ile ilgili uzaktan alınan online eğitimler mevcuttur. Ve bu online eğitimlerin amacı personele değil, işe odaklanan bir iş tanımı yazmayı öğretmektir. Bu online eğitimler iş analizi ve görev tanımı yazma gibi becerileri kazanmak isteyen herkese yönelik olarak hazırlanmıştır. Bir iş analizi sistemi kurmak ya da iş yerinde mevcut olan iş analizi sistemini geliştirmek isteyen herkes bu eğitime katılabilir.

 

 

Anahtar Kelimeler: İş hayatı analizi nedir? İş analizi2

Yorum yapın

Takip Et!
Sosyal medya hesaplarımdan beni takip ederek gelişmelerden ve yaklaşan etkinliklerden haberdar olabilirsiniz.

celalettin salih dost instagramcelalettin salih dost facebookcelalettin salih dost twitter

 

Şu anda mesai saatleri dışındayız. Çalışma saatlerimiz, haftaiçi 10:30 - 17:30 arasıdır.
Wir sind jetzt Außer halb der Geschäftszeiten. Unsere Geschäftszeiten sind Werktags von 10:30 bis 17:30
+ +
WhatsApp chat