MUNİH YAŞAM ANALİZİ

Yaşam analizi nedir? Herhangi bir olayın veya durumun biyolojik organizmalarda gerçekleşme zamanının hesaplanmasına yönelik modelin geliştirilmesi zamanında kullanılan istatistiksel dal olarak adlandırılmaktadır. Yani kaza, hastalık gibi ölümcül olan durumları sağ olarak atlatabilme sürecidir. Sağkalım olarak da adlandırılmaktır. İlgilenilen herhangi bir olayda gerçekleme sürecindeki verileri analiz için kullanılan bir yöntem tekniğidir.

 

Örneğin; Bir hasta ölümünü ele alındığında deneyin başlangıcı hastanın ölümüne kadar geçen süre ve yaşam zamanını ifade eder. Burada dikkat edilmesi gereken şey hastanın yaşam süresi olmaya da bilir yani yeni bir ilacın veya hastalıkta geliştirilmiş yeni tedavi yönteminin hasta veya hastalar üzerindeki etkileri ortaya çıkması halinde incelenebilir.

 

Bunun yanında farklı iki hasta grubu için yaşam süreleri mukayese edilir. Mukayeseden sonra hastalarda hastalık üzerindeki oluşan etkenlerde çıkarılabilir. Doğal kaynak tüketimi bazlarında da değerlendirilir. Bunlar; İklim değişikliği, ozon tabakasındaki incelme, ötrifikasyon, toksik emisyonlar asidifikasyon vb.

Yaşam Analizinin Özellikleri Nelerdir?

  • Yaşam analizi, sadece tıpta da değil sosyal hayatta, zooloji, ekonomi, botanik gibi birden fazla alanlarda da uygulanabilen bir analiz türüdür.
  • Bazı durumların oluşum süreçlerini kullanan yöntemler ile ilgilenir.
  • Yaşam analizlerinin yapılmasının en önemli sebebi ise uygulanan çalışmaların, uygulama esnasında herhangi bir sebep ile gözlem dışı kalmış yapılan gözlemlerin de içinde olduğu bir hesaplama ile analiz edilmesidir.
  • Bu teknik tamamlanmış gözlem yani araştırma sürecinde herhangi bir aksaklık yaşanmadan elde edilmiş bir gözlem türüdür. Ve tamamlanmamış gözlem kişilerin araştırma sürecinde bir sebepten dolayı araştırma sürecinin dışında kalması ile sonuca varılamayan gözlem olarak bireyleri kapsamaktadır.
  • Karşılaştırılan iki olay arasındaki sürecin uzunluğuna dayanılarak yapılır.
  • Analiz için yaşam süreçleri gösterilerek yaşam tablosu oluşturulması gerekir.
  • Yaşam sürelerinde içerisinde bulunan değişik olan etkilerden etkilenip etkilenmediğini incelenir.

 

 

Anahtar Kelimeler: Yaşam analizi nedir? Yaşam analizi

“MUNİH YAŞAM ANALİZİ” üzerine bir yorum

  1. Yurt dışında da çalışmalar sürdüren her konuyu neticeye kavuşturan bilgili bir medyum hoca

    Cevapla

Yorum yapın

Takip Et!
Sosyal medya hesaplarımdan beni takip ederek gelişmelerden ve yaklaşan etkinliklerden haberdar olabilirsiniz.

celalettin salih dost instagramcelalettin salih dost facebookcelalettin salih dost twitter

 

Şu anda mesai saatleri dışındayız. Çalışma saatlerimiz, haftaiçi 10:30 - 17:30 arasıdır.
Wir sind jetzt Außer halb der Geschäftszeiten. Unsere Geschäftszeiten sind Werktags von 10:30 bis 17:30
+ +
WhatsApp chat