Berlin Bebek Ritüeli

Geleneksel törenler yaşamımızın olmazsa olmazları diyebiliriz. Anadolu’da kültür zenginliğinden kaynaklı birçok ritüel bulunmaktadır. Her toplumun kendine özgü gelenekleri olduğu gibi binlerce yıllık tarihi geçmişi ve farklı toplumlarının mirasçısı ülkemiz de gelenekler açısından oldukça zengindir. Hemen her alanda bulunan ritüellerden biri de bebek ritüelleridir. Bebeğin ismini koyarken, ilk dışı çıktığında veya ilk adımı attığında bebek ritüeli karşımıza çıkıyor. Her ne kadar değişen değer yargılarıyla unutulmaya yüz tutmuş olanlar da olsa da bazıları ayakta durmak konusunda ısrarcı veya başka bir biçime dönüşmektedir. Şimdi bebek ritüellerimizde neler var, sırayla inceleyelim.

Tuzlama Töreni

Tuzlama töreni doğumdan hemen sonra gerçekleştirilir. Bazen bebeğin ter kokmaması için bazen de beyaz tenli olması için yapılan tuzlama töreninde bebeğin üzerine tuz dökülür. Daha sonra bebeğin kaşına kara bir kalem çekilir ve alnın ortasına nazar değmesin diye mavi bir leke yapılır. Bebek için gelen hediyeler daha önceden süslenmiş bebeğin karyolasına asılır ve anne de süslenerek ailece yemek yenir.

Doğum Helvası

Doğumun hemen ardından helva pişirilerek eve gelen misafirlere ikram edilir. Yakın komşulara ve akrabalara da dağıtılır. Bu helvayı yiyenler çocuğa hediye takabildikleri gibi helva yedikleri tabağa para da atabilirler.

İsim Koyma Töreni

Bebek ritüeli isim koyma töreni, insanın kişiliğini oluşturan özelliklerden biri olarak görüldüğü için çokça önem taşır. Verilen isim, çocuğun geleceğini, karakterini, toplum içindeki yerini belirleyeceğine inanılır. Çocuğun adı genelde doğumdan sonraki hafta konur ve ad koyma töreni evin en yaşlı kişisi tarafından gerçekleştirilir. Çocuğun sağ kulağına ezan okunup sol kulağa da kamet getirilir. Üç kere ‘senin adın …’ denilerek isim koyma töreni gerçekleştirilir.

Kırk çıkarma ve kırk uçurma töreni

Çocuk kırklama veya kırk uçurma töreni bebeğin kırk günlük olduğu gün gerçekleştirilen törendir. Bu bebek ritüeli aslından bebeğin artık rahat bir şekilde dışarı çıkarılabilecek olmasının kutlanmasıdır. Bir gün önceden bu tören için hazırlıklara başlanır. Bazen kurban da kesilmekte olup, genellikle yemek için et, nohut, fasulye, pilav, hoşaf ve helva misafirlere ikram için hazırlanır.

Yorum yapın

Takip Et!
Sosyal medya hesaplarımdan beni takip ederek gelişmelerden ve yaklaşan etkinliklerden haberdar olabilirsiniz.

celalettin salih dost instagramcelalettin salih dost facebookcelalettin salih dost twitter

 

+ +
WhatsApp chat