Düsseldorf Bebek Ritüeli

Dünyaya yeni gelen bebek, bereketiyle gelir, denir. Bebek, Allah’ın biz insanlara, en özel armağanıdır. Dolayısıyla onun hiçbir şekilde zarar görmesini istemediğimiz için batıl bir inanış olduğunu bilsek de yine de uygulamaktan vazgeçemediğimiz bir takım inanışlar vardır, bunlar ritüellerdir. Bebek duşu, özellikle “Kırk çıkarma” ya da” “Kırk uçurma” olarak da ifade edilen ritüeller vardır. Bebek duşu ritüeli nedir, nasıl uygulanır? Bu uygulama öyle bir hâl almıştır ki, tam bir tören havasında yapılır.

Kırk uçurma nedir?

Kırk uçurma dini bir gelenek değildir. Eski Orta Asya’da var olan bir Şaman geleneği olup Göktürklerde sıkça yapıldığına dair bilgiler mevcuttur. Doğa ve ruhla ilişki içinde olan Şaman toplumlarında, anne ve bebeğin sağlığı açısından kritik olan lohusalığın bitimi olan 40 gün bittikten sonra bir takım ritüeller uygulanarak bebek ve annesi yıkanır (kırk çıkarma) ve sonra anne ile bebeği kırk gezmesine çıkardı.

Dini bir âdet olmasa da, dua ve iyi niyetten oluşan, sosyal bağları kuvvetlendirmek için yapılan ritüeller sonucunda insanın kalbini rahatlatan geleneksel bir uygulama olduğu için günümüzde hâlâ sevilerek yapılmaktadır.

Kırk çıkarma nasıl yapılır?

Kırklama, kırk çıkarma ya da kırk uçurma olarak bilinen bu gelenek bebeğin 40. gününde anneyle beraber yıkanması, temizlenmesi, nurlanması ve gezmeye çıkmalarıdır.

Ancak hem kırklama banyosunda hem de kırklama gezisinde uygulanacak bir takım ritüeller vardır. Bu ritüellerin en önemlisi, 40 çıkarma banyosudur.

Kırk çıkarma banyosu nasıl yapılır?

Kırk çıkarma banyosu; etkisi olduğuna inanılan belli bir takım objelerle doldurulmuş ve dua okunmuş suyla, anne ve bebeğin “kırklama annesi” tarafından yıkanmasıdır. Bu gelenek çok eski bir gelenek olduğu ve zaman içinde değişerek günümüze kadar geldiği için kırklama banyosunun nerede yapılacağıyla ilgili iki farklı uygulama var günümüzde:

  • Birincisinde; kırklama banyosu sabah erken saatlerde evde yapılır. Banyoyu yaptıracak kişi eve gelirken yoldan, 40 taş ve 40 mevsim çiçeği toplar. Bunlar kaynatılıp mikroplardan arındırıldıktan sonra, dualar eşliğinde banyo suyuna atılır. Ayrıca suyun içine nazar değmesin diye nazar boncuğu, ayı temsil için gümüş, güneşi temsil için de altın atılır. Genelde kırklama annesi de yanında küçük bir altın getirir ve suyu hazırlarken fark ettirmeden bu altını da suya atar.
  • Kırklama annesi, abdestini alır ve dualar eşliğinde ellerini 40 defa banyo suyuna sokup çıkartır. Bu sudan 40 tas anne için, 40 tas da bebek için bir kenara ayrılır ve banyonun sonunda “Su aşağı, boyu yukarı olsun! Su gibi ömrü uzun olsun!” gibi sözlerle bebeğin ve annenin başından aşağı dökülerek, her ikisinin de kırkı çıkarılmış olur.
  • Banyonun bitiminden sonra bebeğe kırklık kıyafetleri giydirilir. Bu kıyafetlerin yeni olması gerektiğine inanılır. Anne de en şık kıyafetlerini giyer ve kırk gezmesine çıkmaya hazır hale gelmiş olur.
  • İkinci banyo geleneğinde ise kırklama banyosu hangi evde yapılacaksa evin sahibi tarafından yaptırılır.

Yorum yapın

Takip Et!
Sosyal medya hesaplarımdan beni takip ederek gelişmelerden ve yaklaşan etkinliklerden haberdar olabilirsiniz.

celalettin salih dost instagramcelalettin salih dost facebookcelalettin salih dost twitter

 

Şu anda mesai saatleri dışındayız. Çalışma saatlerimiz, haftaiçi 10:30 - 17:30 arasıdır.
Wir sind jetzt Außer halb der Geschäftszeiten. Unsere Geschäftszeiten sind Werktags von 10:30 bis 17:30
+ +
WhatsApp chat