Düsseldorf Bireysel Terapi

İnsanlar yaşamlarının herhangi bir anında birtakım zorluklarla karşılaşabilirler. Dolayısıyla karşılaştığımız zorluklar sonrasındaki yaşantımızdabir takım olumsuzluklar yaşayabiliriz ve olumsuzsonuçlarla karılaşabiliriz. Karşılaştığımız bu olumsuz sonuçlarla bazı zamanlarda başa çıkabilirken bazızamanlarda da başa çıkmakta zorlanabiliyoruz. Bunun doğal sonucu olarak da yaşantılarımızın “eskisi”gibi olmadığını düşünebilir, hayatımızda birtakım değişiklikleri başlatmakta zorluk çekebilir, sadecekendimizle değil, aynı zamanda çevremizle de problemler yaşayabiliriz. Bu gibi durumlarda herkesinihtiyaç duyabileceği gibi bizler de psikolojik bir yardıma, desteğe ihtiyaç duyabiliriz.

Bireysel​ ​terapi,​ ​terapist​ ​ile​ ​danışan​ ​arasında​ ​gizlilik​ ​ilkeleri​ ​çerçevesinde gerçekleşen,​ ​kişinin​ ​birçok problemini​ ​terapistiyle​ ​paylaşabildiği,​ böylece kaybedilen ya da kaybedilme noktasında olan ​kişisel farkındalığın​ ​tekrar kazanılmasıyla birlikte ​ ​birçok​ ​problemin​ ​çözümünün​ ​sağlandığı​ ​bir​ ​süreçtir

Terapi süreci, aslında danışanın aktif olduğu bir keşif sürecidir. Kişi, terapist eşliğinde kendisini keşfetmeye doğru yolculuğa çıkar. İnsan, hayatının herhangi bir anında birçok değişim ile karşılaşmaktadır, kayıpların varlığında bile sonuçta hayat devam etmekte, yeni ilişkiler kurulmakta, bağımsız bir birey olma yolunda uğraşılmakta,hayatın içerisinde beklenen ve beklenmeyen hayal kırıklıkları yönetilmeye çalışılmaktadır. Bu aniden yaşanabilecek değişimler, hayatın her anında, her yaşta karşımıza çıkabilmektedir. Terapi süreci, her sorunun cevabını bulmamız konusunda, her sorunun çözümünü sağlayamasa da, hayatta karşılaşılan ya da karşılaşılabilecek sorunlar karşısında yeni kaynakların farkına varıp kullanabilmeyi, başka bir bakış açısıyla bakabilmeyi ve bu kaynaklar çerçevesinde sorunlarla başa çıkabilmeyi sağlamaktadır

                            

Terapiye İhtiyacım Olduğunu Nasıl Bilebilirim?

Yaşamımızın herhangi bir anında oluşabilecek herhangi bir problemler veya zorluklarla baş etmekte güçlük çekmeye başlamışsak ve bir uzman yardımı almadan elimizdeki kaynaklarımızı kullanamıyor ve varolan sorunlarınızı çözmemizde yetersiz kalıyorsakterapi sürecine başlayabiliriz.

Psikoterapi yöntemleri aşağıdaki gibidir.

  • Bilişsel-Davranışçı Psikoterapi
  • Çözüm Odaklı Psikoterapi
  • Varoluşçu Psikoterapi
  • Humanistik Psikoterapi
  • Duygu Odaklı Yaşantısal Terapi

Bireysel psikoterapide kullanılan başlıca yöntem;psikoterapistin, danışana uyguladığı belirli testlerve gözlemler sonucunda belirlenir.

Bireysel psikoterapi seanslarına katılım, danışanın kendi hüriradesine bağlıdır ve gönüllülük esanslarına dayanır. Kesinlikle zorla bireysel psikoterapi uygulanamaz,çünkü zorla katılımdan hiçbir sonuç alınmaz.Bireysel psikoterapiden bir sonuç alınabilmesi için kesin bir zaman dilimi verilemez, çünkü herdanışanın kendi içinde bulunduğu durum kendisine özeldir, dolayısıyla her birey farklıdır.

 

 

Yorum yapın

Takip Et!
Sosyal medya hesaplarımdan beni takip ederek gelişmelerden ve yaklaşan etkinliklerden haberdar olabilirsiniz.

celalettin salih dost instagramcelalettin salih dost facebookcelalettin salih dost twitter

 

Şu anda mesai saatleri dışındayız. Çalışma saatlerimiz, haftaiçi 10:30 - 17:30 arasıdır.
Wir sind jetzt Außer halb der Geschäftszeiten. Unsere Geschäftszeiten sind Werktags von 10:30 bis 17:30
+ +
WhatsApp chat