Düsseldorf Çocuk ve Ergen Terapisi

Aileler;çocuklarının çocukluk ve ergenlik döneminde yaşadıkları sosyal problemler, öğrenme güçlükleri, aile içi çatışmalar, uyuşturucu madde bağımlılığı gibi konularda uzman bir psikoterapiste başvurmaktadırlar.

Çocukluk, özellikle ergenlik devresi çok karmaşık bir yapıya sahip olduğu için bu dönemler çok dikkat edilmesi gereken dönemdir. Anne babalar, çocuklarının bedenen nasıl büyüyeceği, psikolojik ve sosyal açıdan nasıl gelişeceği ve en nihayetinde nasıl bir birey haline gelecekleri konusunda sürekli endişe duymaktadırlar.  Birçok çocuk ve ergen büyürken farklı farklı durumlarla karşılaşabilir, bazı durumlarda ise yardıma ihtiyaç duyabilirler.

Çocuklar ve ergenlerle yapılan terapistler, aile üyeleri ile aralarındaki ilişkiye, birbirlerine nasıl davrandıklarına, birbirleriyle nasıl iletişim kurduklarına ve birbirlerinden ne derece farklılaşabildiklerine bakarlar.  Terapi çocukların ve ergenlerin problemlerine eğilirken, ailenin değişim göstermesine de yardım eder.

Psikoterapi, çocuklarda duygusal ve davranışsal değişimler oluşturmaya çalışır.  Çocuklarda ve ergenlerde konuşmak kadar, oyun oynamak, bir şeyleri resmetmek, bir şeyler yaratmak ve rol yapmak gibi yöntemler kullanılarak, duyguların paylaşılmasında ve problemlerin çözümünde etkilidir.

Terapi uygulamak, ergenlere ve çocuklara duygusal açıdan destek vermek, yaşadıkları çatışmaları çözüp ortadan kaldırmak ve duygularını, problemlerini anlamalarına yardımcı olur. Terapinin hedefleri spesifik, yani çok özel olabilir. Örneğin; davranışların değişimi, arkadaş ve aile ile ilişkilerinin geliştirilmesi ve düzenlenmesi, varsa eğer bağımlılıktan kurtulmak, öfke kontrolü ya da daha genel bir amaç konulabilir (örneğin daha az düzeyde kaygı hissetmek, kendine güven duygusu geliştirmek).  Terapi seanslarının uzunluğu ve fazlalığı problemin karmaşıklık seviyesine ve şiddet düzeyine bağlı olarak değişir.

Terapi ve tedavi sürecinde çocuk veya ergenlerin herhangi bir ruhsal bozukluk tanısı olmadan da bireysel, ailevi ya da toplumsal problemler yaşayabilecekleri unutulmamalıdır. Buradaki temel problem gelişim döneminde ortaya çıkan olağan çatışmalarından kaynaklanır. Çocuk veya ergenin fizyolojik, mental, akademik, sosyolojik durumu ve pozisyonu dikkate alınmalıdır.

Genellikle sorunlar oluşmadan önce, önlem ya da daha kaliteli yaşayabilmek amacıyla destek almanın önleyici ya da koruyucu bir sağlık çalışması olduğu akıldan çıkartılmamalıdır.

Ergenlik döneminde yaşadığı çatışmaların etkilerinin yetişkinlik döneminde de devam etmemesi açısından ve sağlıklı bireyler yetiştirebilmek için terapi almanın çocuk ve ergenler ruh sağlığı için önemli bir olgudur.

Yorum yapın

Takip Et!




Sosyal medya hesaplarımdan beni takip ederek gelişmelerden ve yaklaşan etkinliklerden haberdar olabilirsiniz.

celalettin salih dost instagramcelalettin salih dost facebookcelalettin salih dost twitter

 

Şu anda mesai saatleri dışındayız. Çalışma saatlerimiz, haftaiçi 10:30 - 17:30 arasıdır.
Wir sind jetzt Außer halb der Geschäftszeiten. Unsere Geschäftszeiten sind Werktags von 10:30 bis 17:30
+ +
WhatsApp chat