Düsseldorf İş Hayatı Analizi

İş hayatı analizi yani bir diğer deyişle SWOT analizi hem kişisel hem de kurumsal amaçlı olarak yapılabilmektedir. SWOT analizi nedir? Swot analizi, her işletmenin ve ya her bir bireyin kendini tanıyarak güçlü, zayıf yönlerini ve önüne çıkabilecek fırsatları, tehditleri bilmesi ve ona göre gerekli tedbirleri alıp iç ve dış çevrenin gerçekçi bir şekilde değerlendirmesini sağlayan analiz tekniğidir.

Swot analizi dört kelimenin baş harflerinden oluşan bir sözcüktür. Bunlar; Strenghts (güçlü yönler),Weaknesses (zayıf yönler), Opportunities (Fırsatlar), Threats (Tehditler) dir. Bu test yapımında her kelime kendi içerisinde sorgulanıp, düşünülmelidir. Yani SWOT analizini oluşturan bu kelimeleri tek tek değerlendirmek gereklidir. Bu kelimeleri ele alırken doğru şekilde ele almak ve uygulamak en önemli noktadır. İnsanlar veya firmalar, kendilerini gözden geçirebilmeli, güçlü ve zayıf yönlerinin farkına varabilmedir. Kendilerini geliştirmek ve büyümek için önlerine çıkan fırsatların farkına vararak, bu fırsatları zamanında ve doğru bir şekilde değerlendirmeleri gerekir. Fırsatları değerlendirip belirlerken içten veya dıştan gelebilecek olan tehditlerin de önceden farkına vararak, detaylı bir şekilde düşünüp analiz etmeli, gerekli tedbirleri alarak karar verilmelidir.

İş yaşam döngüsü, bir işin ilerlemesi için zaman içindeki aşamalarıdır ve en yaygın olarak beş aşamaya ayrılır:

  • Fırlatma,
  • Büyüme,
  • Sarsılma,
  • Olgunluk ve
  • Düşüş.

Birinci Aşama: Lansman

Her şirket, başlangıç ​​aşamasında faaliyetlerine bir iş olarak başlar ve genel olarak yeni ürünler veya hizmetler başlatarak sektöre giriş yapar. Lansman, yani tanıtım ve kampanyalı indirim fiyatların oluştuğu aşamada, satışlar düşük, ancak yavaş yavaş, istikrarlı bir şekilde artış göstermektedir.

İkinci Aşama: Büyüme

Büyüme aşamasında şirketler hızlı bir satış büyümesi yaşarlar. Satışlar hızla arttıkça, kâr görmeye başlarlar. Son olarak, büyüme aşamasındaki nakit akışı, fazla nakit girişini temsil ederek pozitif hale gelir.

Üçüncü Aşama: Sarsılma

Sarsılma aşaması sırasında, satışlar artmaya devam eder, fakat pazardaki doygunluğa ya da piyasaya yeni rakiplerin girmesine bağlı olarak önceki aşamalara göre yavaş bir hızda devam eder. Bu aşamada satışlar artmaya devam etse de, çalkalanma aşamasında kâr azalmaya başlar.

Dördüncü Aşama: Olgunluk

Piyasa olgunlaştığı zaman, satışlar yavaş yavaş azalmaya başlar. Dolayısıyla bu aşamada, pek çok işletme, kendilerini yeniden tasarlayarak, yeni teknolojilere ve gelişmekte olan pazarlara yatırım yaparak iş döngüsünü genişlettiklerini belirtmek önemlidir.

 

Yorum yapın

Takip Et!
Sosyal medya hesaplarımdan beni takip ederek gelişmelerden ve yaklaşan etkinliklerden haberdar olabilirsiniz.

celalettin salih dost instagramcelalettin salih dost facebookcelalettin salih dost twitter

 

Şu anda mesai saatleri dışındayız. Çalışma saatlerimiz, haftaiçi 10:30 - 17:30 arasıdır.
Wir sind jetzt Außer halb der Geschäftszeiten. Unsere Geschäftszeiten sind Werktags von 10:30 bis 17:30
+ +
WhatsApp chat