Köln NLP

NLP,  yani tam adı ile Neuro Linguistic Programming insanların yaşamları üzerinde düşünmeden, otomatik olarak gerçekleştirmiş oldukları algılama, düşünme ve davranış süreçlerini, bilinçli hale getirme ve geliştirmede üzerinde yapılan uzun araştırmalardır.

 

Bunun sonucunda da zihnin işleyişiyle ilgili, yetmişli yılların sonlarında görülen Amerika’da Richard Bandler John Grinder tarafından geliştirilmiş bir model ve metodoloji olarak kaynaklarda yer almaktadır. NLP teknikleri;

  • Psikoloji,
  • Sibernetik,
  • Nöroloji,
  • Filoloji

gibi bilimlerin ışığı altında geliştirilip artık günümüze kadar gelen terapi alanının da dışında, eğitim, sağlık, aile, satış, yönetim ve spor bilimlerinde bu model başarılı bir şekilde kullanılabilmektedir.

NLP Başlıkları

  • Neuro:

Beyni, duyuları ifade eder ve yaşanılan tecrübeleri 5 duyu organla algılar, proses eder en sonda filtrelerden geçirip beyne yerleştirir. Farkına varılmadan ortaya sayısız işlem çıkar.

 

  • Linguistic:

Kullanılan dil ve davranışlar, beyinde yeni bir şekilde anlamlandırılır. Bu anlamlandırma da tecrübelere ait bilgiler yer alır. Bu ifadelerin gerçekle bağlantısının az olduğu noktalarda, yaşanılan hayatta sorunlar da yavaş yavaş artmaya başlar.

 

  • Programming:

Algı ve ifadeler arasındaki bağlantıların neler olduğunu ifade eder ve ne olduğunu fark edip, istenilen biçimde değiştirildiğinde, istenilen düşünülenden daha kısa zamanda ulaşılır. Bu değişimin algılarda, bunun yanında da kullanılan dil ve davranışlarda bütünlük içerisinde değiştirilmesi lazımdır. Yaşanılan tecrübelerden ortaya çıkan bu stratejiler farkında olmaksızın kullanıldığı için üst yapıda yapılan bir değişim, yeni bir değişimi ortaya çıkartmayacaktır.

 

NLP, isteyenler için internet ortamında uzaktan eğitim yöntemiyle de verilmektedir. Eğitim süresi 30 gün toplamda 60 saat olup eğitime ait videolar ve dokümanlar uzaktan eğitim sistemine yüklenir.

 

Katılımcılar eğitim süresi içerisinde kendilerini ve işlerini kısıtlamadan diledikleri gün ve saatlerde sisteme giriş yaparak eğitimlerini tamamlayabilirler. En sonda bu eğitim kapsamında olan online sınavdan geçerli not alınması gerekir.

 

 

Anahtar Kelimeler: NLP teknikleri, NLP

Yorum yapın

Takip Et!




Sosyal medya hesaplarımdan beni takip ederek gelişmelerden ve yaklaşan etkinliklerden haberdar olabilirsiniz.

celalettin salih dost instagramcelalettin salih dost facebookcelalettin salih dost twitter

 

Şu anda mesai saatleri dışındayız. Çalışma saatlerimiz, haftaiçi 10:30 - 17:30 arasıdır.
Wir sind jetzt Außer halb der Geschäftszeiten. Unsere Geschäftszeiten sind Werktags von 10:30 bis 17:30
+ +
WhatsApp chat