Ritüel Nedir?

Bereket ritüellerine geçmeden önce ritüelin ne olduğuna bakalım. Ritüel, dinsel tören ve kutlamaların genel adıdır. Dini bir inanç gibi benimsenmiş alışkanlık, kişilerce kutsallaştırılmış davranışlar, biçimler ve temalardır. Ritüeller çok çeşitli olmakla beraber bu yazımızda bereket ritüellerine değineceğiz.

Bereket ritüelleri nelerdir?

1)Nar ritüeli

Nar her daim insanlar arasında bolluk ve bereketin timsalidir aslında. Uzun zamandan beri yaygın olan bu bereket ritüeli Perşembe günleri özellikle yapmanız tavsiye edilmektedir. Yeni ay döneminde yapılması buna ayrı bir değer katacaktır. Nar ritüelinde ilk olarak bolluk, bereket ve neşe için niyetlenin. Küçük bir tencere suya, bir fincanın yarısı kadar yenibahar atın. Tahta kaşıkla karıştırırken içinizden sürekli ‘evimi ve kalbimi neşeye, bolluğa ve huzura açıyorum’ diye iyi dileklerde bulunun. Daha sonrasında gözlerinizi kapatarak evinizin dilediğiniz gibi neşeyle ve bollukla dolduğunu hayal edin. Koku ve buhar ile bu enerjinin evinizin her yerine ve üzerinize sindiğini düşünün.

Grek mitolojisinde nar ritüeline sıklıkla rastlanmaktadır. Berlin koresi olarak anılan heykelin sol elinde bulunan nar, farklı medeniyetlerde de nar ritüelinin önemli olduğunu bizlere daha iyi göstermektedir.

2)Nuray Sayari’ nin bereket kesesi

Mutfağınızda sağlık, bereket ve şifa olmasını isteyenler ilk olarak sade beyaz bir kumaştan kendi kendinize bir kese dikiyorsunuz veya satın da alabilirsiniz. Kesenin içine de bir avuç kişniş tohumu dolduruyorsunuz. Herhangi bir ölçü olmadan dilediğinizce dolduruyorsunuz. Avucunuza aldığını bu kişnişi iyi dileklerle kesenin içine doldurun. Mutfak tezgâhınızın herhangi bir yerine asın ve sahip olduğunuz her şey için şükredin. Bu ritüele göre bu keseyi astığınız mutfakta daima yemekler şifalı ve bereketli olur. Yeni ayda ve dolunayda yapılması tavsiye edilir.

3)Şebnem Ekşib’in bereket ritüeli

Diğer bereket ritülleri ile biraz farklılık arz eder. Evinizin sizin için rahatlatıcı bir köşesine üç adet kırmızı mum yakın. Mumun yanına ayrı ayrı küçük kaplara bir miktar pirinç ve tuz yerleştirin. Kullanacağınız kabın ve masanın örtüsünün mümkün olduğunca altın ve dore tonlarında olmasına özen gösterin.

Türkiye ‘de sıklıkla kullanılan bereket ritüelleri Berlinde de oldukça yaygındır.

Yorum yapın

Takip Et!
Sosyal medya hesaplarımdan beni takip ederek gelişmelerden ve yaklaşan etkinliklerden haberdar olabilirsiniz.

celalettin salih dost instagramcelalettin salih dost facebookcelalettin salih dost twitter

 

Şu anda mesai saatleri dışındayız. Çalışma saatlerimiz, haftaiçi 10:30 - 17:30 arasıdır.
Wir sind jetzt Außer halb der Geschäftszeiten. Unsere Geschäftszeiten sind Werktags von 10:30 bis 17:30
+ +
WhatsApp chat