Düsseldorf NLP Hizmeti

NLP Nedir ?

NLP, hayatımızda üzerinde düşünmeden, otomatik olarak gerçekleştirdiğimiz algılama, düşünme ve davranış aşamalarını, bilinçli hale getirme ve geliştirmek için yapılan araştırmalar neticesinde, zihnin işleyişi ile ilgili, geliştirilmiş bir modeldir. NLP  bilinç ile birlikte bilinçaltını etkin bir şekilde kullanmak için zihinsel sürecin yeniden yapılandırılmasıdır. NLP’nin ortaya çıkışı mükemmelliğin istenmesiyle ve aranması ile olmuştur. Günümüzde terapi alanının haricinde yönetim, eğitim, sağlık, aile, satış ve spor bilimlerinde de başarılı bir şekilde kullanılmaya başlanmıştır. NPL’nin açılımı şöyledir:

             NLP = NeuroLinguistic Programming

Neuro ile; insanların görme, işitme, hissetme, koklama ve tatma gibi 5 duyu organı ve bu duyu organlarının yönetildiği beyin ve sinir sistemi ifade edilir.

Linguistic ileyaşamda her gün kazandığımız deneyimlerin dil aracılığıyla kodlanması, dilin deneyim ve değişim aşamalarındaki etkisi vurgulanır.

Programming ile arzu edilen, duygu, düşünce ve davranışlarımız üzerinde hedeflenen değişiklikleri gerçekleştirmek üzere, yeniden düzenleme biçimi vurgulanmaktadır.

NLP’nin de her çalışmada olduğu gibi teknikleri vardır. NLP teknikleri düzgün uygulandığında başarı şansını yükseltir.

Nlp Teknikleri

  • Dış Gözlem: Korku ve psikolojik travmalar için karşıdaki insanı çıplak gözle gözlemlenerek geri bildirimlerin alınmasıdır.
  • Gözlem (Kalibrasyon): Bireyin içsel dünyasında oluşturmuş olduğu tepkilerini, gözlemlenebilir davranışlarının ipuçlarıyla eşleştirerek, devam eden bir etkileşim içerisinde okuma işlemidir.
  • Geçmişin Değiştirilmesi: Seçici çapa atma yöntemi kullanılarak kişinin, bir dizi geçmiş yaşantıları sonucunda oluşmuş olan durumları yeniden deneyimlemesidir. Her deneyim için elverişli yapay bir durum yaratılır ve geçmişte yaşanmış olayların önemini değiştirmek için bireyin zihin arşivine yerleştirilir.
  • Uyum: Durumla, uyum, anlayış ve güvene dayalı bir ilişki kurma halidir. Süreçte algılanan farklılıkları bilinçdışı seviyede en aza indirgeyerek yapılır.
  • Yeniden Çerçevelendirme: Problemli bir davranışı, parçanın olumlu niyetinden ayırmak için kullanılan bir yöntemdir. Olumlu niyeti sürdüren, ama sorunlu yan etkisi yaratmayan yeni davranış kalıpları oluşturulur.
  • Strateji:Önceden belirlenmiş hedefe ulaşmak için kullanılan zihinsel ve davranışsal adımlardır.

Yorum yapın

Takip Et!
Sosyal medya hesaplarımdan beni takip ederek gelişmelerden ve yaklaşan etkinliklerden haberdar olabilirsiniz.

celalettin salih dost instagramcelalettin salih dost facebookcelalettin salih dost twitter

 

Şu anda mesai saatleri dışındayız. Çalışma saatlerimiz, haftaiçi 10:30 - 17:30 arasıdır.
Wir sind jetzt Außer halb der Geschäftszeiten. Unsere Geschäftszeiten sind Werktags von 10:30 bis 17:30
+ +
WhatsApp chat