Köln Bebek Ritüeli

Bebek ritüeli; yeni doğan bebeklere yönelik yapılan batıl inanç olarak da adlandırılan bazı uygulamalardır. Örnek olarak çoğunlukla eski zamanlarda yeni doğmuş bebeklere sarı renk hastalığı çeker ve sarılık olur diye giydirilmezdi.

 

Çakralar açısından sarı renge bakıldığında ise 3. çakraya denk gelir ve güç merkezi olan blokajları aktifleştirdiği için yaşam enerjisini emmesi durumunda henüz vücut dengesini kuran bir bebek için uygun görülmemektedir. Yani yeni doğan bir bebeğe tüm kötü ve olumsuzluklardan korunmasının amacı ile bazı ritüeller uygulayarak koruma iç güdüsü ile ortaya çıkmış bir ritüel türüdür. Bu ritüelden faydalanmak isteyen ebeveynler için uzaktan eğitimler ve ya satın alınabilecek eğitim setleri bulunmaktadır.

 

Bazı Bebek Ritüellerinin Nedenleri Nelerdir?

Yeni doğan bir bebeğe ilk zamanlar banyo yapılmaz ve sadece bedeni ıslak bir bez ile silinir. Bunun nedeni  ise göbek bağı denilen kordonun 15 ile 20 gün arasında düşme süreci olmasıdır. Bu bağın mikrop kapmaması için uygulanan bir bebek ritüelidir. Ve 20. güne kadar gelen bebeğe banyo yapılmayıp 20 gün sonrasında yapılan banyoya kırk adını alır.

 

  1. gün yapılan banyoya ise halk arasında kırklama adı verilir. Bebek ritüelleri yöreden yöreye belli başlı bazı farklılıklar olabilmektedir. Bir kesim bu bebek uyku ritüelleri çocukların büyüme sürecinde ve bebeklerin özgürleşme alanında başlarına bir şey gelir mi gelirse ne olurda diye duyulan korkular nedeni ile yapıldığını savunmaktadır. Diğer bir kesim de bu durumun tamamen korku dolu kaygılardan dolayı olduğunu iddia etmektedir.

Peki Bebek Ritüellerinin Tercih Edilme Sebepleri Nelerdir?

Son zamanlarda bebek doğmadan yapılan bebek partileri moda şeklini almıştır. Günümüzde çoğu kişinin tercih etmesinin nedenin ne olduğu tam olarak bilinmemektedir. Ancak bu ritüeller geçmişten bu zamana kadar gelen dönem içerisinde aktarılanları yani gelenekleri devam ettirme noktasında hatırlanmalıdır.

 

Anahtar Kelime: Bebek ritüeli, bebek uyku ritüeli

 

 

Yorum yapın

Takip Et!
Sosyal medya hesaplarımdan beni takip ederek gelişmelerden ve yaklaşan etkinliklerden haberdar olabilirsiniz.

celalettin salih dost instagramcelalettin salih dost facebookcelalettin salih dost twitter

 

Şu anda mesai saatleri dışındayız. Çalışma saatlerimiz, haftaiçi 10:30 - 17:30 arasıdır.
Wir sind jetzt Außer halb der Geschäftszeiten. Unsere Geschäftszeiten sind Werktags von 10:30 bis 17:30
+ +
WhatsApp chat